3 důvody, proč chodit do knihovny

Knihovna. Institut, kde se ukrývá nepřeberné množství informací. Může vám to připadat jako místo pro podivíny jako já, navštěvujete ji z dočasné nutnosti anebo sem chodíte s oblibou. Svůj přinos každopádně mají.

Já jsem dřív taky nebyl nějak zvlášť zapálenej sem chodit. První knihovnu jsem navštěvoval jen proto, abych si přečetl povinnou četbu k maturitě. Přečetl jsem téměř celý seznam, ale u maturity jsem si jak na potvoru vytáhl knížku, kterou jsem nečetl. Zkrátka zákon schválnosti. Po složení maturity jsem už neměl důvody, proč tam chodit nadále.

K tomu, abych po letech opět začal chodit, dopomohla přednáška o copywritingu[1]. Richard Dobiáš na ní pronesl vtipnou větu: „Když jsem si spočítal, kolik jsem dal za těch 150 knížek, tak jsem spadnul ze židle.“ Tomu se říká pořádný argument. Pak už šlo jen o to se konečně dokopat k tomu, abych si tam zašel.

Je to už přes dva roky, co jsem si udělal průkazku a knížky si půjčuju často. Spoustu titulů dostanete taky v elektronické podobě, i když já stejně raději papírovou formu.

Malá vsuvka, Česká republika má největší pokrytí knihoven na světě v přepočtu na obyvatele[2]. No a pokud náhodou uvažujete o tom, že si čtení uděláte návyk, tak vám doporučuju půjčovat si knihy nejprve v knihovně. Hned z několika důvodů:

 1. Knihy nemám napořád

  Osobně mám tento důvod nejraději. Mám omezenou dobu na to, abych knihu vrátil a neplatil žádné penále. Pro mou mysl je tak půjčená kniha o něco cennější, než ty, které mám doma. Víc mě to nutí si ji přečíst.

  Možná znáte tuto situaci. Koupíte si naučnou knihu v domnění, že si ji přečtete. Knihu máte vždycky k dispozici, akorát se vždycky najde něco, co má přednost. O rok později vás tato knížka stále straší. Nepřečtená. Právě z tohoto důvodu ze začátku vyhrává knihovna.

 2. Zjistím, jak je knížka dobrá

  Možná znáte situaci, kdy se vám zdá kniha hodně zajímavá, koupíte ji, přečtete ji a pak spíš litujete těch peněz, protože zas tak dobrá nebyla. Takhle si ji nejdříve půjčíte, přečtete a posoudíte, jak je dobrá. Když dobrá nebude, tak ji vrátíte a jediné, čeho můžete litovat je promarněný čas.

  Nebo vás daná problematika hodně zaujme a naopak uvítáte, pokud v knihovně najdete i další knihy na dané téma. Podíváte se na problematiku z různých úhlů a rozšíříte si obzory. A třeba narazíte na zajímavé myšlenky či pasáže.

  Kolikrát jsem ve vypůjčené knize našel zvýrazněné pasáže tužkou, občas aj propiskou, ale pro mě tohle nikdy nebylo. Pokud je knížka moje, tak s tím nemám problém. Když mi ale neříká pane, tak to nedělám. Ale ty zajímavé, vlivné a přínosné pasáže si přepisuju do vlastního sešitu. Protože když si něco zapíšu, je větší šance, že si to i vybavím.

 3. Ušetřím peníze

  Od mé první vypůjčené knížky je to nějaký ten pátek. A přesné číslo, které knih už jsem si půjčil, se mi nechce dohledávat. Vím, že to je přes 50 a že se to neustále zvedá.

  Ze zvědavosti jsem si takhle spočítal cenu, kterou bych zaplatil, kdybych si všechny přečtené knihy skutečně kupoval. Ta částka přesáhla 10 000 Kč. To bych spadl ze židle taky!

  Oproti tomu placením poplatků, včetně těch registračních, jsem v tuto chvíli okolo 600 Kč. Ta finanční úspora je úžasná a stále se naučím spoustu nových věcí.

  Knihy si samozřejmě taky kupuju. Když je mi jasné, že se k ní budu opakovaně vracet, tak si ji velmi rád koupím. Pokud však z přečtené knihy nejsem tak moc na větvi, tak si ji půjčím někdy příště. Ostatně nic se nemá přehánět.

Hodnocení a komentáře

Knihovním katalogem listuju celkem často, když se občas rozhoduju, co číst dál. Také jsem knihy začal hodnotit a k těm zajímavějším jsem přidával doporučení. Jednak jsem se pokoušel přesvědčit lidi, aby si daný titul přečetli a jednak to pro mě to byl způsob si vyzkoušet, jestli dokážu napsat dostatečně zajímavý komentář.

Některé knížky byly připravené k vypůjčení pokaždé, když jsem jím listoval. Pak jsem si je přečetl, okomentoval, a když jsem si pak brouzdal příště, byly tyto tituly vypůjčené. Ne jen jednou, nýbrž opakovaně. V řádech měsíců. Což nebude úplná náhoda.

Zdroje a inspirace ke článku:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..