10 + 1 knih, které doporučuju přečíst

Jsou knihy, které vás na chvíli zabaví. Jsou knihy, které dokážou kompletně změnit směřování vašeho života. A jsou knihy, které vám ve výsledku nepřinesou vůbec nic. Je jich neskutečně obrovské množství a nové knížky přibývají každý den. Snadno se pak člověk zasekne a přemýšlí, kterou začít. A taky určitě máte chuť číst něco, co vám ve výsledku nic nedá…

Na mysl mi v této souvislosti přichází závěr mého spolužáka na střední, když jsme dostali za úkol zpracovat statistickou úlohu. Tuším, že jeho práce byla na téma o počtu vydaných knih od různých nakladatelů. Závěr měl docela vtipný. Díky rozmachu počítačů a textových editorů pak knihy vydává kde kdo.

Pokud nevíte, kterou knihou by bylo dobré začít, třeba vám pomůže moje doporučení. Zde máte seznam 10 českých knih, které vám doporuču přečíst.  Kompletně mi změnily život, nebo měly dostatek argumentů, abych poupravil svou životní filozofii.

Ta plus jedna je bonusová, pokud ovládáte angličtinu. Bohužel do češtiny přeložená ještě nebyla. A jak na potvoru na mě tahle kniha měla velký vliv!

 1. Konec prokrastinace – Petr Ludwig
  V Česku nejrozšířenější kniha na téma osobního rozvoje. Najdete tu několik rozdílných přístupů motivace. Dále dostanete řadu jednoduchých metod a nástrojů, které vám pomůžou během dne. V mém případě řada z nich fungovala a používám je pořád.
 2. Restart – James Fried, David Heinemeier Hansson
  Tahle knížka je minimalisticky pojatá a neskutečně čtivá. Naleznete tu  rady a přístupy, které se mohou považovat za kacířské. Například, že v podnikání nepotřebujeme dělat více než ostatní, ale naopak méně. Radši si nechat utéct stávající zákazníky, než odradit nově příchozí.

 3. Jak získávat přátele a působit na lidi – Dale Carnegie
  Jedná se totiž o vůbec jednu z prvních knih zaměřených na téma mezilidské komunikace. Najdete tu sadu pravidel, která vám pomůžou, pokud jednáte s lidmi a chcete je mít na své straně. Po těch desetiletích jsou stále platná. Úžasné jsou příklady, co s lidmi dokázala udělat vlídná slova. Nebo naopak, co udělala kritika.

 4. Naučený optimismus – Martin E. P. Seligman
  Pořád slýcháme, že být optimistou je lepší. Je to tak často omývané, že mi to leze krkem. Sotva někdy budu velkým optimistou, ale znát přínosy není od věci. Jak se vliv optimismu a pesimismu odráží v našem postoji, na našem zdraví či v práci. Dokonce i zamyšlení, zdali je optimismus dědičný. Akorát trochu jinou formou, než myslíte. Mimochodem, je to ta bichle, co jsem stihl přečíst za tejden.

 5. Začněte s proč – Simon Sinek
  Autor popisuje princip zlatého kruhu rozhodování. Dostanete vysvětlení, jak velký význam má, když začínáte otázkou PROČ a jak tento kruh ovlivňuje veškeré další činnosti. Taky jsou uvedené případy, co nastává, když se odpověď na otázku PROČ vytratí, nebo zamlží.

 6. Čtyři dohody – Don Miguel Riez
  Popisuje, jak vlivem domestikace zapomínáme vrozenou moudrost. Dokonalost toho spočívá v tom, kdy se dostaneme do stavu, že se domestikujeme sami a nepotřebujeme k tomu nikoho dalšího. V průběhu života se sebou uzavíráme dohody, které nás vyčerpávají. Pomocí uvedených dohod  postupně rozbíjíme naše vlastní a získáváme tak více energie, svobody a autenticity.

 7. Bohatý táta, chudý táta – Robert Kiyosaki
  Určitě se k vám název této knihy někdy dostal. Jedná se o vynikající knihu o penězích. Hlavně ve smyslu, jak o nich uvažovat. Najdete tu několik skvělých pouček a taky jednoduché vysvětlení řady finančních termínů. Stejně tak vyvrací známou mantru „choď do školy, měj dobré známky, aby sis našel dobrou práci.“

 8. Nejbohatší muž v Babyloně – George S. Clarkson
  Jedná se o malou tenkou knížku, která se do jisté míry zabývá bohatstvím a financemi. Naleznete tu několik jednoduchých finančních pravidel, které mohou mít nesmírnou váhu. Krásný je finanční plán, který se osvědčil už přes 6000 lety.

 9. Mimo řadu – Malcolm Gladwell
  Další kniha na téma osobního rozvoje. Na rozdíl od většiny ostatních knih s motivační tématikou dostáváte řadu dalších faktorů, které úspěch některých jedinců provázely. Podíváte se na věci z různých úhlů a ne všechny zní tak krásně, jak řada jiných motivačních knih slibuje.

 10. Čeho před smrtí nejvíce litujeme – Bronnie Ware
  I ze smrti se dokážeme ledacos naučit. Otázkou však zůstává, jestli o ní jako o učitelce v životě vůbec přemýšlíte. Já třeba ano. A dokáže toho naučit celkem dost. V tomto případě se seznámíte s nejčastějšími výčitkami, kterých litovali umírající lidé.

A bonus, pokud se zvládáte prát s anglickými texty

 1. The Sligh Edge – Jeff Olson
  V podstatě je hlavní myšlenka této knihy jednoduchá. Spousta správných věcí či návyků je jednoduchých dělat. A protože jsou tak jednoduché dělat, jsou stejně tak jednoduché nedělat!

Kterou knížkou začnete, nechávám zcela na vás. Stejně tak jakým směrem se vydáte dál, pokud vás čtení chytne jako mě. V mnoha případech mnohdy najdete odkazy na další knihy, které vás třeba zaujmou. Přeju vám příjemné čtení.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..