Jak snáze číst knihy

Mám absurdní otázku. Zvládnete dneska přečíst 10 stránek z nějaké knížky? Určitě ano. Co se však stane, když těch 10 stránek nepřečtete? Vůbec nic. Pojďme dál. Co když zítra přečtete dalších 10 stránek? To už budete mít přečtených 20 stránek z knížky. A co se stane, když si je nepřečtete? Vůbec nic.

Co když budete číst 10 stránek denně po dobu jednoho roku? Jednoduchou matematikou dostanete 3650 přečtených stránek. Což zhruba odpovídá 12-13 knihám. Takové množství knih s přínosnou tématikou vás jistě posune kupředu. Nic se s vámi přece nestane, když si je  nepřečtete. Akorát budete na tom samém místě, kde jste byli před rokem.

Přečíst 10 stránek jednoduché, že? A právě v tom spočívá ten největší kámen úrazu. Jelikož to je tak jednoduché dělat, je stejně tak jednoduché to nedělat! Přitom tato strategie platí i spoustu dalších aktivit. Udělám 10 kliků či dřepů dneska, udělám 10 kliků či dřepů zítra a netrvá to dlouho a člověk na sobě vidí nějaké změny. Neudělám 10 kliků či dřepů dneska, neudělám 10 kliků či kliků zítra. Však co se stane…

Bohužel dnešní doba oslavuje pouze velké věci a velké úspěchy, které byly dosažený rádoby přes noc. Vyvinuté úsilí a práce. Na to se málokdo zeptá. Když pak přijdete s jednoduchým principem, jak například dosáhnout svých cílů, lidi vám zkrátka neuvěří. Jsou natolik přesvědčení o tom, že úspěch v životě musí spočívat v něčem velkolepém, jakési tajné ingredienci či v něčem strašně obtížném, čeho jsou schopni dosáhnout pouze „vyvolení“ jedinci mezi námi. A stejně tak se spousta lidí se do svých cílů nepouští, protože kýžený výsledek není vidět okamžitě.  O to víc pak lpí na svých výmluvách.

Pro mě osobně je minimum 10 stránek denně pravidlo, přes které nejede vlak! Jsem tvor líný a řadu věcí se mi občas nechce dělat, ale čtení je  prostě nutnost. A pokud se výjimečně dostanu do situace, že to nějaký den nezvládnu, nahradím si to další den. Warren Buffet je znám rčením, že my samotní jsme svou nejlepší investicí. Proto investuju do své mysli, protože ona v budoucnu rozhodne o tom, jak dobrý či mizerný život budu mít.

Pokusy odradit mě od čtení

Mnohokrát jsem byl od čtení i odrazován. Že když o těch situacích budu jenom číst, tak nemám šanci je nikdy ve skutečnosti zažít. Dále taky, že je to jen ztráta času a nic mi to nedá. No nevím. Ta půl hodinka až hodina denně, co mi čtení sebere, mi nepřijde jako ohromná ztráta času. Kolikrát mi to připadá jako jediná produktivní věc, kterou jsem ten den udělal. Přestože jsem se věnoval i jiným potřebným záležitostem. A nakonec moje oblíbené. Že po přečtení některých knížek je to se mnou, jako s člověkem, horší.

Byly chvíle, kdy dané knihy naprosto přesně popisovaly situace, které jsem sám zažil, nebo vystihovaly, jak jsem se cítil. Těžko se mě něco takového nedotkne, neovlivní mě to, nebo mi to nedá alespoň podnět k zamyšlení.

Kdybych skutečně četl jenom samé fantasy či sci-fi, je pravdou, že bych se těžko v takových situacích ocitl. Jenže tyhle žánry tak často nečtu. Ne, že by mě nebavily. Nečtu je, protože mě neposouvají směrem, kterým chci. Je sice pravdou, že čas od času mohu v takové literatuře narazit na zajímavou myšlenku. Jenže jak často to bude?

Co všechno se dá v knihách najít

Právě v knihách najdete spoustu informací, které pak můžete uplatnit ve vlastním životě. Chcete mít víc peněz? Tak studujte něco o bohatství. Chcete mít dobré zdraví? Tak mrkněte na něco o zdraví. Ale nejen to fyzické. Psychika dělá taky hodně. Chcete, aby vaše partnerství/manželství vydrželo? Tak se podívejte po takových knížkách. Stejně tak vám knihy mohou dopomoci k lepšímu zaměstnání či povýšení.  Jde jen o to vzít si takový typ literatury do ruky. Tady máte například oblasti, které zajímají mě:

 • Psychologie
 • Motivace
 • Filozofie
 • Spiritualita
 • Partnerství
 • Rodičovství
 • Psaní
 • Finance
 • Myšlení a soustředění
 • Vůdcovství
 • Komunikace
 • Trocha historie
 • Něco málo o zdraví
 • A obor, ve kterém bych chtěl pracovat

Že je těch oblastí trošku víc? Asi máte pravdu. Však se taky snažím číst dvě knihy z vybrané oblasti a pak jdu zase na další. Ať  se můžu zaobírat zase něčím dalším. Obzvlášť rád mám situace, kdy se dá popisovaná myšlenka či situace uplatnit ve vetším množství případů.

Berte v potaz, že někteří autoři pracovali na svých dílech 5, 7 či 12 let. A je spousta případů, kdy tato doba byla mnohem delší. Velká spousta knih má okolo 250 -300 stránek. Což rychlostí 10 stránek denně tak do měsíce zvládnete levou zadní. Problémem je, že spousta lidí má averzi ke čtení. Jako kdyby čtení bylo podřadnou činností a raději si hlavu zaplňují různým balastem a ptákovinama[1].

Ano, řada knih klidně může být velmi přínosná, ale mohou být napsány strašně nezáživně. Několikrát jsem narazil na dílo autora, který psal o zajímavém tématu, ale číst danou knihu bylo utrpení na celej měsíc. I těch 10 stránek jsem měl problém zvládnout. Stejně tak jsem držel v ruce 600 stránkovou bichli, o které jsem si myslel, že potrvá dlouho, než ji dočtu. Za tejden jsem byl na konci. Četla se sama.

Občas mám pocit, že k tomu, abych zapůsobil na některé lidi, tak bych musel na všechno dojít sám. Pouze vlastním snažením a metodou pokus omyl. Jinak jakoby se to nepočítalo. Na to jsem ale moc línej a nechce se mi znovu objevovat Ameriku či vynalézat kolo. Proč taky, když už to udělal někdo přede mnou. Takhle můžu tyto poznatky otestovat, používat a případně i vylepšit.

Můj seznam knížek

Dotáhl jsem to až tak daleko, že jsem si udělal seznam knížek, které jsem si přečetl nebo bych si chtěl přečíst. Aby toho nebylo málo, tak se tento seznam neustále rozšiřuje. Neustále totiž narážím na další knihy, občas mě zaujme nějaký citát nebo najdu doporučení na zajímavého autora. Člověk pak začíná být celkem vybíravý. Naštěstí mi v tomto rozhodování pomáhá www.goodreads.com nebo www.databazeknih.cz.

Už teď má tenhle seznam přes 100 knížek. A to si píšu i poznámky, o čem ty knížky byly a jestli stojí za to si je znovu přečíst. Přece jen opakování je matka moudrosti a při dalším čtení si třeba uvědomím něco nového. Je mi jasná jedna věc. Jelikož se tento seznam neustále rozšiřuje, tak v životě nemám šanci celej seznam přečíst. Nemůžu však říct, že by mně to nějak zvlášť trápilo.

Takhle jsem třeba narazil na krásnou definici moudrosti:

Moudrost je ctnost, kterou bychom měli kultivovat během svého života, neboť je nemožné být natolik moudrý, abychom nemohli být ještě moudřejší. Moudrý člověk ví toto: Jak procházíme životem, měli bychom usilovat o moudrá rozhodnutí. Pamatujte, že moudrá rozhodnutí nejsou ta, která dělají náš život jednodušší či prostší. Často je dělají mnohem komplikovanější. Ale vždy nás dělají lepšími.

Zdroje a inspirace ke článku:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..