Jakou hodnotu má pro vás čas?

Čas. Nejcennější aktivum, který každý máme. Kolik času máme během své existence? To nikdo z nás neví. Oproti jiným tvorům ho máme požehnaně.

Jenže ke své škodě tímto aktivem příliš plýtváme. Do té doby, než si uvědomíme, že je příliš pozdě. Pak jsou snahy o jeho prodloužení liché. Ostatně kdo z umírajících si může koupit více času, i kdyby za to dal všechno své bohatství?

Někteří jej s oblibou promrhají v nikdy nekončících cyklech u televize, počítače či piva na odreagování, protože jim chybí jakýkoli směr či smysl. Jiní jej využijí k tomu, aby se naučili nové dovednosti, přečetli knihu, řešili svoje vztahy s parnery a přáteli, nebo zkusili něco vybudovat.

Mít tak více času…

86 400 sekund. Tolik přesně dnes mám já, tolik máte dneska vy. Tolik měli naši rodiče, naši přátelé. Tolik měl například i Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft. Jde o to, jak s touto hodnotou naložíte. Jak si rozložíte své priority a aktivity. „Já nemám čas.“ Když slyším někoho říkat tuhle větu, v duchu si říkám, že dotyčný si neumí určovat řádné priority.

Stejně tak jsou marná zvolání: „Kdyby tak den měl 48 hodin.“ doufajíc, že by snad stihli všechny vytoužené aktivity. Co myslíte, pomohlo by vám to? Záleží na tom, jakou činností byste tenhle čas navíc věnovali. Zda to bude činnost, která bude náročná, možná nepříjemná, ale v budoucnu vám pomůže či vás posune o krůček. Nebo to bude činnost, která vám moc nedá, ale v této chvíli je zábavná.

Stejně tak rád poslouchám myšlenky ohledně nesmrtelnosti. Pro mnohé je představa toho, že by nikdy nezemřeli a měli čas na všechny své úkoly a problémy lákavá. Ovšem jak já to vidím a co tak nějak tuším o lidském charakteru, tak by lidem nesmrtelnost nepomohla.

Ten čas navíc by promrhali úplně stejným způsobem jak doposud. Den má 24 hodin. Tak to prostě je. A nesmrtelnost v tomto směru by taky nepomohla ničemu. Je třeba se s tím prostě smířit a podle toho umět taky plánovat.

Čekání na příležitost

Co si tak všímám, tak spousta lidí čeká na nějakou svou životní příležitost. Moc se nesnaží, šetří se a čekají. Až se objeví jakýsi magický moment, nebo osoba. Že vás něco osvítí, že vám někdo nabídne řešení vašich problémů. Třeba způsob, jak zbohatnout.

Nečekám na zázrak nebo příležitost, která všechno spasí a jejich život začne být nádherný. Z tohoto čekání viním pohádky. V nich se často někdo objeví a jen on zachrání království, osvobodí princeznu, zabije draka, zažene bandity. Ostatní jen čekají na tohoto jedince, který to za ně udělá. A toto přesvědčení si lidé přenášejí do dospělosti.

Problém je, že takový kouzelný moment ovšem nikdy nenastane. To proto, že příležitost má totiž zcela jinou podobu, než možná očekáváte. Příležitost totiž užívá úskoků. Mívá ve zvyku nenápadně vejít zadními vrátky a často přichází skrytě v podobě neštěstí nebo dočasné porážky. Je dobré mít toto na paměti.

Jak ten čas letí

Kolikrát slyším někoho, jak si najednou uvědomí, že najednou jinej čas. Novej rok, Valentýn, najednou vysvědčení a prázdniny. Zvolání: „Ty vole, on už je říjen!“ Čím je člověk starší, o to spíš má pocit, že mu čas splývá do celkem krátkého okamžiku. Často kvůli životnímu stereotypu. Vstanete, jdete do práce, kde strávíte podstatnou část dne. Pak záleží, kdy se vracíte zpátky.

Horší je, že kvůli penězům firmy zasahují i do víkendů. Nemluvě o náročných směnách, kdy končíte pozdě večer, nebo až další den. Řada lidí prostě nemá moc volného času. Potom skutečně záleží na tom, jak dobře umíte nakládat a rozvrhovat si svůj volný čas. Znám to, sám funguju na směny. Což se taky odráží v mém životě.

A když už máte konečně nějaký volný čas, tak doháníte resty. Oproti práci je náš volný čas nestrukturovaný a musíme vynaložit mnohem větší úsilí, abychom mu dodali nějaký tvar a udělali z něj něco, co by nám přinášelo radost. Naneštěstí to bývají aktivity, které nevyžadují moc námahy.

Bohužel vídám jako hlavní takovou aktivitu koukání do televize, hlavně u starších generací. Tam vám totiž stačí jen pasivně příjímat obsah. Vždycky je zajímavý výraz ve tvářích, když jim řeknu, že televizor nemám. Budu se hádat, že hraní na počítači je stejné! Tam vy aktivně něco děláte, zapojujete se do dění.

Budoucnost bude náležet nejen vzdělanému člověku, ale člověku, který je vzdělaný v tom, jak moudře využít svůj volný čas. – C. K. Brightbill

Už to bude jenom horší? Co když nemusí?

Na tomto světě jsem po omezenou dobu. Nevím, jak dlouho to bude. Proto chci využít této doby co nejlépe a svým časem příliš nemrhat na věcech, které mi nic nedávají. Ostatně mám k tomu řadu důvodů, aby tomu tak bylo. Protože moc nechci ve stáří litovat věcí, které jsem mohl udělat. Jenže nedělal, protože přízemnější aktivity byly podstatně příjemnější.

Mám dojem, že se tu objevovuje problém s ideou produktivity. Že většinu dne strávíte děláním „produktivních“ věcí. Pomalu žádné volno, jen tyto věci. Sám jsem to nějakou dobu měl a občas tím stále trpím. Ovšem to, že to čas od času odložím o den mi už nepřipadá tak kacířská. Mnozí děláme tu chybu, že považujeme být produktivní, za to, že jsme furt zaneprázdnění. Ovšem být produktivní a být zaneprázdněný nejsou nutně totožné věci.

Osobně mám rád kouzlo malých krůčků a malých věcí. Každý den snažím využít a udělat aspoň malý díl nějakého úkolu. Někdy to jde lépe, někdy to jde hůř. Někdy se na všechno poctivě vykašlu a snažím se odpočívat. Stejně se to někdy nakupí. Taky zkuste využívat některé momenty a udělejte pro sebe něco užitečného.

Ujel vám ve městě autobus? Tak proč nejít na další zastávku, když víte, že není daleko a stihnete tam dojít? Uděláte něco pro své zdraví. Nebo jen zbytečného čekání, než vás dopraví MHD do práce či do školy si takhle přečíst minimálně 10 stránek z knížky. Případně poslouchat chvíli audioknihu, když jedete autem. Právě díky těmto chvilkovým záležitostem dokážete využít podstatně více času smysluplněji.

Buzerlístek s aktivitami
Pro mě je buzerlístek jistou formou měření času. Nemám tak pocit, že čas tak splývá do krátkého okamžiku.

Zdroje a inspirace ke článku:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..