Zkuste zbohatnout s 6000 let starým finančním plánem

Mnozí lidé a rodiče očekávali, že zacházet s penězi se naučí ve škole. Nebo že později to škola naučí jejich děti. Co škola v tomto směru umí, tak učit, jak pro peníze jen dřít. Nenaučí vás, že peníze můžou pracovat pro vás.

Ze všech stran slýchám, jak rádi by lidé vydělávali peníze. Aniž by museli cokoli dělat. Proti tomuhle nic nenamítám. Sám zaujímám podobný postoj jako řada těchto lidí.

Bohužel pro spoustu lidí tahle vyhlídka zůstane jen krásnou představou. Nemají nic. Žádný pořádný koncept, ani plán, který by dodržovali. Jak pak chtějí dosáhnout toho, aby vydělávali, aniž by museli pracovat?

Máte finanční plán? Můj je z Babylonu

Co kdybych se vás zeptal, jak spravujete své finance? Pokud je teda spravujete vy. Máte přehled o tom, co všechno musíte poplatit? A kolik vám zbude, až všechno poplatíte?

Jako většinou, právě v knihách jsem narazil na jednoduchý finanční plán. Zaujal mě, osvojil si ho a pár let už ho využívám. Spočívá v jednoduché myšlence. Když vám příjdou peníze, rozdělíte si je dle následujícího vzorce:

70 % z vašeho příjmu (většinou je to výplata) využijete na své běžné náklady. Poplatíte z toho jídlo, nájem, pohonné hmoty, pojištění, hypotéku, návštěvy hospody, počítačovou hru, nebo třeba členství v knihovně.

Dalších 20 % je určené na splácení dluhů. Pokud nějaké máte. Jestliže ano, tak si rozdělte částku tak, ať každému zaplatíte aspoň nějakou částku. Většina lidí uvítá malé částky pravidelně, než jen pouhý příslib, že jednou dostanou celou sumu.

Jestli dluhy nemáte, dobře pro vás. Pak můžete tyto peníze buď použít k investování, nebo je třeba darovat na projekty, kterým věříte. Kdo chce přijímat, měl by také umět dávat.

Zbylých 10 % vašich peněz platíte sami sobě. Tyto peníze slouží k jedinému účelu. Mají za úkol vydělat vám další peníze. Jen pro zajímavost, tento plán fungoval už za dob starého Babylonu.

Chcete trpět nedostatkem nebo mít nadbytek peněz později?

Většina z nás chce mít víc peněz. Jenže k tomu, aby toho dosáhli znají často jen 2 způsoby vydělávání. A ani jeden způsob moc nefunguje. Ve výsledku jim tak nezůstane nic, aby svůj „plán“ začali tvořit.

Jak si teda máte počínat, aby vám peníze na investování skutečně zbyly? Začněte tak, že si z této položky uděláte povinný výdaj. Navíc i toto jednoduché finanční plánování si můžete osvojit jako návyk.

Finanční výkaz se zvýrazněnou položkou Zaplať sobě
Nejjednodušším způsobem, jak si nahromadíte peníze například k investování, je udělat z nich povinný výdaj.

Těchto 10 % jsou de facto Marsmallow testem[1] pro většinu z nás. Pokud jste o tomto testu nikdy neslyšeli, tak koncept testu je jednoduchý.

V tomto experimentu spousta dětí okolo věku 4 let dostala na výběr ze dvou možností. Buď dostanou jeden bonbón okamžitě, nebo když vydrží zhruba 15 minut, tak dostanou bonbóny dva. Pro děti v tomto věku je to velmi náročný úkol.

To samé platí s penězi. Necháte si část a naučíte se, jak je množit? Nebo utratíte všechno najednou? Právě s finančním plánem vidím šanci toho, že peníze skutečně začnete i vydělávat.

Navíc když víte, že máte i jiné příjmy než jen ze zaměstnání, jen tak s vámi něco neotřese. Třeba vám budou vyhrožovat vyhazovem. Takhle z toho nemusíte hned mít noční můry a stresovat se. Víte totiž, že máte něco bokem, co se vám hromadí a vydělává vám.

Proč je dobré brzo začít

V mé první práci mě můj šéf naučil jedné velmi dobré věci. „Peníze se musí točit pane Tesař.“ Šlo o to, že ve chvíli, kdy se prodalo zboží, tak se použily utržené peníze k tomu, aby se nakoupilo další zboží. A tento kolotoč mohl pokračoval dál.

Tuto metodu používám taky. Vyděláné peníze využívám k tomu, aby mi vydělávaly další peníze. Podle mého názoru spořit nemá v dnešní době význam. Jednak inflace ničí hodnotu peněz a bankovní úroky jsou tak nízké, že je to mnohdy směšné.

Názorné srovnání výnosu z úroku a investování
Srovnání úroků z částky 3615 Kč a příjem z investování v hodnotě 2000 Kč

Naprosto skvělý případ s ukázkou finanční prokrastinace jsem pro změnu našel v knížce The Slight Edge. Příklad je sice z amerického prostředí, ale podstatu myšlenky jistě pochopíte.

Řekněme, že vy a váš kamarád či kamarádka jste ve věku 24 let a rozhodnete se odkládat 2 000 dolarů na IRA účet. Váš kamarád či kamarádka začnou okamžitě, kdežto vy otálíte. A takhle otálíte 6 let.

Otázka: Kolik vás bude stát, jestliže budete chtít dosáhnout stejné částky jako váš kamarád či kamarádka?

Ukázka, kolik musíte zaplatit, abyste se dostali na stejnou finanční hodnotu
Přehled, když přílíš s penězi otálíte.

Odpověď: Vašich 6 let otálení by vás stálo 33 let a o 54 000 dolarů více. A to jen k tomu, abyste dosáhli stejné částky jako váš kamarád či kamarádka.

Proto bych vám doporučil začít co nejdříve. Ve financích je totiž prokrastinace obzvlášť drahá.

Zdroje a inspirace ke článku

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..