5 věcí, které je dobré mít či umět

Co se protloukám životem, je několik věcí či znalostí, které se mi osvědčily a o kterých jsem přesvědčen, že by pomohly i ostatním. Některé jsou vědomostní, jiné materiální, ale nestojí raketu. Věcí by mohlo být více, ale pro značnější usnadnění vašeho života moje návrhy zatím postačí.

Ergonomická myš k počítači

Sám jsem vášnivý hráč počítačových her, takže dobrá myška je pro mě základ. Zvědavost mi však nedává, a proto se dívám i u ostatních. Obzvlášť mě zajímají myši u lidí, kteří s počítačem denně pracují.

Co tak pozoruju, tito lidé pracují s levnou třítlačítkovou myší. Kupuje je kdokoli, kdo má vybavit svoje zaměstnance. Jelikož  takhle ušetří na nákladech a myši plní jednoduchý účel.

Nevýhodou těchto levných myší je to, že si ničíte ruce. Pak můžete trpět zdravotními problémy jako jsou syndrom karpálního tunelu či zánět šlach. Přitom některé ergonomické myši nejsou o tolik dražší než ty levné krámy a těmto věcem předcházejí.

Výhodou u ergonomických myší bývá, že vám krásně padnou do ruky a často mají poblíž palce boční tlačítka. Díky kterým vám půjde práce v některých ohledech značně rychleji. Co je podle vás pak časově rychlejší, když se chcete vracet například v prohlížeči?

  • Kliknout na tlačítko Zpět v prohlížeči
  • Zmáčknout Backspace na klávesnici
  • Zmáčknout boční tlačítko palcem na myši

Za ergonomické klávesnice moc mluvit nemůžu. Na nich se mi nikdy ani moc dobře nepsalo, natož aby se mi na nich dobře hrálo. A když mluvím o klávesnicích…

Psaní všemi deseti

Psaní všemi deseti jsem si dobrovolně vzal na základní škole a pak je ještě povinně absolvoval v prvním ročníku střední školy. Od té doby mi psaní zůstalo. Musím však poznamenat, že se to skvělá dovednost, která vám navíc ušetří do budoucna i dost času.

Nejen na psaní článků, ale třeba na rychlé odpověžení na e-mail či konverzaci. Případně když se ve hře hádáte s chytrolínem, který vám nadává, protože jste ho přes „velkou nepravděpodobnost“ porazili. A v mezičase se mlátíte s dalším sokem.

Psaní všemi deseti já sám považuji za jednu ze základních dovedností, které by měl člověk umět. Stihnete toho udělat daleko více, ušetříte si při psaní ⅔ kapacity mozku a v textu celkově napíšete méně chyb. Nemluvě o tom, že budete vypadat profesionálněji. Ne jak jeden pan doktor, když jsem u něj byl na prohlídce…

To jsem potřeboval na prohlídku uší, abych rozsekl šarvátku, zdali už jsem fakt tak moc nedoslýchavý. Podle doktora ne, podle mě jo. Po skončení prohlídky začal pan doktor a jeho sestřička psát do počítače. Když jsem je pozoroval, tak oba psali jen dvěma prsty a oba do svých klávesnic bušili s takovou razancí, že jsem váhal, zda nejsem na staveništi. A co myslíte, jaké asi používali myši?

Jen tak pro zajímavost. Držitelkou světového rekordu ve psaní všemi deseti je češka Helena Zaviačičová s rychlostí 928 úderů za minutu. Což přesahuje i hranici mluveného slova.

Rychlé čtení

Ve světě velkého množství informací valícího se ze všech směrů, je dobré umět informace rychle a efektivně zpracovat. K tomu vám hodně pomůže naučit se rychle číst.

Oceníte to nejen v případě studia, kde se snáze vypořádáte s hromadou skript, případně doporučené literatury. Také později, když se máte prodírat různou haldou dokumentů v práci nebo textu na internetu. Stejně jako při psaní všemi deseti, když si tuto dovednost osvojíte, ušetříte si spoustu času do budoucna.

Zajímavý pro mě byl i názor, že řada diagnostikovaných dyslektiků ve skutečnosti tuto vadu nemá. Tito jedinci pouze pracují s textem příliš pomalu, v hlavě si tak informace nedokáží spojit a proto mají problémy se čtením. Což by se teoreticky dalo léčit právě rychlejším čtením. Co myslíte, stálo by to za pokus?

Psát si deník

Z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit psát si deník. Touto formou ze sebe dostanete věci, které vás trápí, věci co se udály, vaše názory na okolnosti. Co prostě musí ven. Tím pak uvolníte svou ustaranou a zaneprázdněnou hlavu.

Já sám si vedu deník od roku 2015. Právě protože mi to pomáhá ze sebe vyventilovat svá trápení, starosti či věci, co se udály. S jistým odstupem si je pak můžu přečíst a připomenout. Nebo si uvědomíte zase nějaké nové věci. Touto formou se třeba i naučíte lépe pracovat se svými emocemi. Protože pod vlivem silných emocí nemusíte přemýšlet zcela racionálně.

Narazil jsem i na to, kdy některý autor popisoval událost, že mu lidé napsali dlouhosáhlý e-mail. Na konci toho mailu mu napsali, že jim autor nemusí odpovídat. Protože jim pomohlo se z toho vypsat.

Finanční gramotnost

Je to tu zase. Je mi jasný, že vás to nebaví neustále poslouchat ze všech stran. Mě taky nebaví zase poslouchat, jak zas někteří naříkají, že nemají peníze. Unavuje mě to, protože vydělávat peníze jde několika způsoby. Pro začátek si položte otázku “Jak si to mohu dovolit?” namísto oblíbené fráze. Tohle totiž váš mozek zaměstná.

Jaká bývá nejčastější rada, když nemáte peníze? Najdi si si druhou práci, nebo lépe placenou práci. To druhý beru, protože za pár šupů se nikomu dělat nechce.

Nabízí se mi otázka, kdo na tom bude líp? Člověk, který vydělá 20 000 Kč měsíčně a po odečtení nutných výdajů mu 8 000 Kč zbyde díky chytrému finančnímu plánu na věci, které chtěl? Nebo člověk, který si vydělá 45 000 Kč a po odečtení mu stěží zůstanou 2000?

Taky se nám blíží Vánoce. Že to má být svátek, kdy jste se svými bližními, už nějak vypadlo z významu. Pro mnohé znamená jen nahánění dárků pro své nejbližší. Když nejsou peníze k dispozici, půjčka to vyřeší. Může být nevýhodná? Na to se nehledí. Jsou přece Vánoce.

Lidé se setkávají s penězi od malička. Proto si myslím, že je dobré se o nich naučit, jak fungují. Že je dokážete vydělávat i jinými způsoby než jen prací. Aspoň se kvůli nim nebudete muset neustále stresovat, spěchat či hádat. A já bych nemusel tak často poslouchat, že zas někdo nemá peníze.

Zdroje a inspirace ke článku:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..