2 oblíbené neefektivní způsoby, kterými se snažíme zbohatnout

Peníze. Peníze. Peníze. Všechno se točí kolem nich. Vše se na ně přepočítává. Vše se podle nich hodnotí. Bohužel.

Bez peněz horko těžko umíme fungovat. Ještě k tomu přidejte víru, že dostatek peněz vyřeší všechny problémy. Jenže abychom je získali, většina z nás zná jen dva způsoby, jak k nim přijít.

Práce. Práce. A víc práce

Po škole bývá prvním krokem najít si práci. Pro mladší generace je to čím dál náročnější. O tom však možná někdy jindy.

Jak jistě víte, život je mrcha a občas příjdou nečekané výdaje. Například se vám rozbilo auto, kolabuje počítač a lednička se taky hlásí. A ještě líp, všechno se to děje najednou. Alias Murphyho zákony.

Vaše finanční rezerva (pokud ji praktikujete) tohle všechno fakt nepokryje. Takže asi přemýšlíte, jak si přivydělat. Zůstanete v práci přesčas, nebo si najdete nějakou další brigádu než to splatíte. Tomu rozumím a uznávám.

Jenže když potřebujete více peněz dlouhodobě? Buď kvůli dluhům, nebo protože se na více peněz líp zvyká. Ostatně, kdo by nechtěl víc peněz. V takových situacích často můžete slyšet, ať si najdete lepší práci, další práci, přivýdělek, či brigádu.

Rozvaha dvou různých povolání.
S jídlem roste chuť. S větší výplatou se líp utrácí za blbosti.

Mít na účtě velkou částku hned potěší srdíčko a ještě líp se za to utrácí. Ne nadarmo se říká, že s jídlem roste chuť. Málokdo se pozastaví a popřemýšlí o tom, jak se dá vydělávat i jinými způsoby. Málokdo.

On není problém, že by lidé neuměli pracovat. Problém je, že je to to jediné, co lidé umí! Tvrdě pracovat. Tohle se totiž učí po generace. Současně je to způsob nejvíce zdaněný.

Víc práce. O trochu víc peněz. Méně času na ostatní

Co se asi stane, pokud jste věčně v práci? Když máte partnera/partnerku či rodinu, tak vaším nedostatkem času trpí hlavně oni. Bohužel takové vyhlídky vidím do budoucna pro spoustu mužů.

Nedostatek času pro ostatní znám velmi dobře. Moje máma byla přesně v této situaci. Věčně zaneprázdněná prací. Ne protože by chtěla být bohatá. Nýbrž kvůli dluhům.

Vesměs jediným místem, kde jsem ji potkával, bylo pracující za počítačem. Musela pracovat, abychom měli vůbec co jíst a aby nepřišla exekuce. Já tenkrát měl velké šrámy na duši a trpěl těžkými depresemi. Bohužel kvůli těmto podmínkám prostě občas nebyla ani možnost si s ní popovídat.

Mě tahle zkušenost stačí k tomu, abych moc dobře věděl, jak nechci v budoucnu dopadnout.

Nulová pravděpodobnost jménem loterie

Další oblíbený způsob, o kterém slýchám mluvit ostatní je vyhrát v loterii. Když práce prostě nestačí. Například jeden z mých dědů týden co týden sází Sportku. Tohle dělá od doby kdy Sportka jako taková vznikla. Což je přes 60 let.

Stejně jako mnoho jiných i on je prostě skálopevně přesvědčen, že to přece jednou musí vyjít. Má to jeden problém, tímto způsobem se akorát prodělává. Bohužel se náš děda nechce sázení jen tak zbavit, protože v tom utopil už tolika peněz. Párkrát jsme jeho sázení počítali. Vyšla nám 6 místná částka.

Jakou má můj děda a jemu podobní statistickou šanci na výhru? 0,000007 %. Mizerná šance. Horší je, že mnozí sázkaři věří, že když jim to tentokrát nevyšlo, tak příště mají šanci na výhru ještě větší! Mají pořád stejnou šanci jako minule. Stejně mizernou!

Co teprve, když se podaří něco vyhrát. To u mnohých je taky případ sám o sobě.

Takhle jsme s mámou jednou zašli na poštu, aby si vyzvedla zásilku. Vedle nás byla babička s vnučkou a předávali stírací los. Paní za přepážkou jim gratulovala, že vyhráli 400 Kč a jestli je má vyplatit. „Dejte nám za to další losy. Třeba vyhrajeme znova.“

Taky jsem kolikrát slyšel činění výherců v loterii. Případně plány potencionálních výherců jako můj děda. První věcí bylo, nebo by bylo, že skončili s prací. Děda ne, ten už je v důchodu. Následně přichází nákupní horečka v podobě baráku, auta a dalších serepatiček.

Jenže zanedlouho by zjistili, že ty jejich peníze jsou pryč a oni mají šílené dluhy a výdaje. A teď babo raď, jak to vyřešit. Třeba tím, že si najdu práci?

Co se takhle nejdřív naučit něco o penězích?

Učit se zacházet s penězi se nemáme moc kde naučit. V některých domácnostech tomu snad tak je, ve školách to jsou velmi vzácné výjimky. Pokud nechcete brečet nad ubohým výdělkem a později i mizerným důchodem, tak bych vám doporučoval zabývat se financemi trochu hlouběji. A co nejdřív.

Knihy, které se zabývají penězi

Na téma peněz a financí existuje spousta knih. Řada z nich je velmi dobrých. Bohužel mnoho lidí takové knihy číst nechce. Podvědomě je asi berou jako učebnice. A protože na učebnice nemají ze školy příjemné vzpomínky, tak se těmto knihám vyhýbají.

Taky je fakt, že lidi by měli raději trochu jiný typ knih. Lidi by chtěli takové, které by jim krok po kroku daly návod, jak rychle zbohatnout. Znám bezpočet takových lidí. A když to nevyjde, aspoň můžou vinit někoho jiného. Oni to přece dělali správně.

Předkládám vám knihy, které jsem sám přečetl, nebo mám v plánu přečíst. Jednu s oblibou dávám jako dárek. Díky těmto knihám se na finance dívám poněkud jinak. Jsou to:

  • Bohatý táta, chudý táta (Robert Kiyosaki)
  • CASHFLOW kvadrant (Robert Kiyosaki)
  • případně další knihy ze série Bohatý táta
  • Investujte do zlata a stříbra (Michael Maloney)
  • Nejbohatší muž v Babyloně (George S. Clason)
  • Inteligentní investor (Benjamin Graham)
  • Váš soused je milionář ( Thomas Stanley)
  • Emoční inteligence (Daniel Goleman)

Emoční inteligence je tu daná záměrně, protože utrácení peněz bývá emoční záležitostí. Když se snadno necháte ovládat emocemi v případě nakupování, vaše šance, že si udržíte peníze dlouhodobě, asi nebudou moc velké.

Vzdělání pomocí her

Taktéž existuje spousta her, ve kterých se můžete o penězích lecčemu přiučit. Ať už to jsou počítačové, konzolové či deskové hry.

Na počítače či konzole můžu doporučit podnikatelské či budovatelské hry. Dávám v tomto směru přednost takovým, kde vás kromě budování taky údržba stojí značné peníze. Příkladem může být Cities: Skylines.

Ve finančním ohledu mě překvapilo GTA V. Hodně se mi líbil systém kupování akcií. Akcie tamních herních firem se stále pohybují, i když člověk hru nehraje. Připomíná mi to reálný svět.

Mezi deskovkami to jsou samozřejmě legendární Monopoly. Anebo CASHFLOW 101. Tu sám vlastním a snažím se pomocí ní trochu popostrkovat ostatní, jak začít přemýšlet o financích.

Vždy mě potěší, když se jim hra zalíbí. Párkrát jsem dostal i otázku, kolik hra stála. Při částce 1500 ovšem kroutí očima a říkají, že by si něco takového nekoupili. Nepřekvapuje mě to.

Hry mají tu strašnou výhodu, že se můžete přiučit novým věcem zábavným způsobem. Pokud se na tento aspekt aspoň trochu soustředíte. Když vyhráváte, víte, že jste dělali něco správně. Pokud prohrajete, příště můžete zkusit změnit strategii. Hlavně se však u toho dá bavit. Navíc vás tato forma učení nestojí vaše vydřené peníze.

Zdroje a inspirace ke článku

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..